Doktorandrådet vid IGP

Doktorandrådet består av doktorander som tillhör olika forskningsområden vid IGP. Vårt främsta mål är att representera doktoranderna, samt att ge information och vägvisning i frågor gällande doktorandstudier. Doktorandrådet är representerat på IGP:s styrelsemöten och FUG-möten.

Vi har även interna möten en gång i månaden som alla är välkomna att delta i. Om du vill vara med vid dessa möten, hör av dig till någon av våra ordförande.

Några av våra verksamheter är att informera om doktorandernas rättigheter och skyldigheter, organisera en årlig konferens för doktorander samt ordna sociala aktiviteter för att öka interaktionen med andra verksamma på institutionen.

Doktorandrådet är alltid i behov av nya medlemmar, tveka inte att höra av dig till oss om du vill vara en del av rådet!


Medlemmar i doktorandrådet

Medlemmar med särskilda uppdrag

Alessandra Vaccaro och Tiarne van de Walle – delat ordförandeskap
Beatriz Pereira – representant i IGP:s lika villkorsgrupp
Daniel Schmitz – representant i MDR
Hanna Berglund – representant i IGP:s styrelse (ordinarie)
Sedigheh Naseri – representant i IGP:s styrelse (suppleant)
Patrick Nylund – representant i FUG (ordinarie)
Tina Sarén – representant i FUG (suppleant)

Datum för doktorandrådsmöten

Alla medlemmar och e-post

Foto Alessandra VaccaroAlessandra Vaccaro
alessandra.vaccaro@igp.uu.se

 

foto Beatriz PereiraBeatriz Pereira
beatriz.pereira@igp.uu.se

 

Foto Daniel SchmitzDaniel Schmitz
daniel.schmitz@igp.uu.se

 

Foto Endrina MujicaEndrina Mujica
endrina.mujica@igp.uu.se



Foto Eugenia MazzaferroEugenia Mazzaferro,
eugenia.mazzaferro@igp.uu.se



Foto Hanna BerglundHanna Berglund,
hanna.berglund@igp.uu.se

 

Foto på Jessica WentheJessica Wenthe
jessica.wenthe@igp.uu.se

 

Foto Julia HöglundJulia Höglund
julia.hoglund@igp.uu.se

 

foto Marle KraftMarle Kraft
marle.kraft@igp.uu.se

 

Foto patrik Nylund

Patrick Nylund
patrick.nylund@igp.uu.se

 

Foto Sedigheh NaseriSedigheh Naseri
sedigheh.naseri@igp.uu.se

 

Foto Tiarne van de WalleTiarne van de Walle
tiarne.vandewalle@igp.uu.se

 

Foto Tina SarénTina Sarén
tina.saren@igp.uu.se

 

Senast uppdaterad: 2021-12-01